Aby byl příběh povolebních jednání úplný, doplním ještě informaci k jednání o jednacím řádu. Jistě pohledem těch zásadních programových věcí je to podružná a zdálo by se i nezajímavá věc. Nicméně výmluvně ilustruje názorové rozdíly mezi námi a zastupiteli za RR2022 a SPO, kteří se chopili vedení obce. A bude to tentokrát výrazně kratší.
Při zpracování návrhu se vycházelo z obecného vzoru.
Navrhovala jsem doplnit ustanovení, které by řešilo zasedání zastupitelstva „on-line“. Jistě, ještě před pár lety by se taková věc mohla zdát zbytečná. Jenže zkušenosti s Covidem19 ukazují, že „pro strýčka příhodu“ bylo dobré toto mít vyřešeno a až na nás (nedej Bože) zase padne nějaký ten lockdown, nebude třeba improvizovat. Návrh nebyl přijatelný. Dobrá, ustoupila jsem. Kdyžtak budeme improvizovat. Z toho se svět nezboří.
Dále jsem navrhovala, aby se jednání výborů zastupitelstva mohli účastnit i zastupitelé, kteří nejsou jeho členy. Výbory jsou poradním orgánem zastupitelstva a pokud má někdo z ostatních zastupitelů zájem se jednání výboru účastnit, mělo by mu to být umožněno.
Mělo. Ale ne v Lichocevsi. Zastupitelé za RR2022, konkrétně paní místostarostka Křečková, se tomuto návrhu zuřivě bránili. Důvod je mi neznámý. Zejména, když si tím v zásadě přidělávají práci. Protože pak si zastupitelé, kteří nemohli jít na výbor, budou muset vyžádat zápis a případně od předsedů výborů vyžadovat dodatečné informace. Fakt by nebylo jednodušší, aby na ten výbor mohli jít?
Rovněž jsme navrhovali, aby z jednání zastupitelstva byl pořízen záznam a tento zveřejněn na webových stránkách obce. Jednání jsou veřejná a neexistuje rozumný důvod, proč by neměl záznam z nich být veřejně dostupný. Občané mají právo vědět, a to i zpětně, o čem zastupitelé jednali. Jen ať nám připomínají, co se řeklo na zastupitelstvu před rokem a kam se věc posunula. Funguje to, i v řadě malých obcí.
Ale ne v Lichocevsi. Výsledkem je, že záznam pořizován bude, ale bude „tajný“. To mi pří vší úctě přijde téměř komické. Posuďte sami: „Ze zasedání zastupitelstva se pořizuje zvukový záznam po potřeby zápisu, jehož zákonně upravená verze je k dispozici pro práci zastupitelů po dobu nejméně čtyř let v archivu obce Lichoceves. Není určen pro širokou veřejnost.“ Inu, co je občanům do toho.
Podotýkám, že s výjimkou zákonných požadavků na ochranu osobních údajů neexistuje zákonná překážka, aby kdokoli pořídil a zveřejnil záznam z jednání zastupitelstva.
A to nejlepší nakonec.
Na základě neblahých zkušeností z minulých let jsme chtěli řešit maximální zapojení občanů. Nemá smysl, aby si občané „mimo program“ poplakali a šli domů. Bez konkrétního závěru.
V rámci programových jednání jsme navrhovali, aby na jednání zastupitelstva byl vždy bod „zpráva starosty/místostarosty“ a „diskuze a podněty občanů“, s tím, že bude-li to potřeba, bude k věci přímo na zastupitelstvu k podnětům občanů přijat konkrétní závěr. Ani to nebylo pro naše partnery přijatelné.
Navrhli jsme tedy do jednacího řádu toto:
„Občan obce má právo vznášet dotazy, příspěvky, návrhy, připomínky a podněty („dotazy“) na jednotlivé členy zastupitelstva a předsedy výborů zastupitelstva. Pokud je dotaz občana vyřizován písemně, odpověď na něj musí být nejpozději do 30 dnů zaslána občanovi.“
A jak už víme: všude to jde, ale ne v Lichocevsi. U nás má občan volit a mlčet.
Vzhledem k tomu, že do konečné podoby jednacího řádu se tyto návrhy nedostaly, navrhla jsem jejich doplnění přímo na zastupitelstvu.
„To nejste domluveni z porady?“, ozvalo se z pléna. „My to nechceme“, padlo z řad zastupitelů za RR2022 a SPO. Tak naopak my (a v tomto máme i podporu Aleny Němcové za JAL) chceme, aby zastupitelé měli právo chodit na výbory, aby občané mohli jednání zastupitelstva vidět či slyšet v on-line prostoru, a to i zpětně, a aby občané měli garantované právo obracet se na obec se svými dotazy. Proto jsme nebyli domluveni.
A tak se hlasovalo, jak to v demokracii chodí. A zástupci RR2022 a SPO silou svých čtyř hlasů naše návrhy odmítli.
Sálem to zašumělo. Měla jsem neodbytný pocit, že tento „šum“ se tentokrát neozval jen od našich voličů. Myslím, že takto okaté odmítání zapojení a kontroly ze strany občanů vadí i voličům RR2022 a SPO.
Informační otevřenost, kterou jsme voličům slíbili, však dodržíme. Pokud budete mít potřebu obrátit se na zastupitelstvo s dotazem, podnětem či připomínkou, obraťte se s důvěrou na mne nebo na Aleše Krátkého. Kontakty jsou v příslušné sekci tohoto webu. Nás vaše názory zajímají a bude-li to povaha věci vyžadovat, využijeme svých zákonných práv a přeneseme je na půdu zastupitelstva.
Jsme přece zastupitelé 😊
PS: I když jsou články k povolebním jednáním dlouhé, neobsahují pochopitelně všechno. „Padla“ (a to doslova) i řada dalších návrhů, které jsme považovali za praktické. Třeba se k nim ještě vrátíme, případně život ukáže, že praktické a potřebné byly…